Błękitny Patrol WWF
- Kategoria: Ochrona Przyrody - aktualności
- Opublikowano: piątek, 09, sierpień 2013 13:25
- Odsłony: 3343
Od 2010 roku grupa wolontariuszy mieszkających nad brzegiem Morza Bałtyckiego patroluje całe wybrzeże - od Świnoujścia po Piaski na Mierzei Wiślanej. Członkowie Błękitnego Patrolu WWF wykonują rożne zawody, są w różnym wieku, ale łączy ich chęć ochrony przyrody.
Wśród nich jest były rybak i leśnicy, nie brakuje też nauczycieli, studentów i osób zajmujących się przeróżnymi zawodami. Błękitni Patrolowicze szukają nie tylko fok i morświnów, ale także prowadzą stałą obserwację polskiego brzegu Morza Bałtyckiego. Każdy z "Błękitnych" odpowiada za minimum dziesięciokilometrowy odcinek wybrzeża. "Patrolowicz" WWF nie tylko raz w tygodniu odbywa rutynowy patrol, ale jest również w stanie szybko dotrzeć w miejsce, gdzie zostanie znaleziona foka lub morświn, jeśli zaistnieje potrzeba udzielenia pomocy.
Lokalnym liderem wolontariuszy na odcinku Kołobrzeg-granica województw zachodniopomorskiego i pomorskiego jest Pan Sebastian Barszczewski.
Czy w Kołobrzegu można spotkać fokę?
Tak! W kwietniu tego roku na plaży na wysokości Hotelu Arka pojawiła się mała foka obrączkowana, która otrzymała piękne imię Kołobrzeżek. W przeciwieństwie do foki szarej, foka obrączkowana jest stosunkowo rzadkim gościem na polskim wybrzeżu. Maluch w chwili znalezienia ważył 9,4 kg i zdaniem ekspertów z Fokarium był jeszcze zbyt młody, by samodzielnie dać sobie radę i łapać ryby. Był też bardzo osłabiony, dlatego zdecydowano o przewiezieniu go do Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego na Helu. Po udanej kuracji, w towarzystwie Łodzika, Łachy i Ławicy (trzech fok szarych, które przyszły na świat w Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu) Kołobrzeżek wrócił do Bałtyku. Czy odwiedzi swoje rodzinne miasto? Mamy nadzieję, że tak. Jego ewentualna wizyta nie zostanie jednak zarejestrowana, gdyż Kołobrzeżek (jako przedstawiciel gat. fok obrączkowanych) nie mógł być wyposażony w nadajnik satelitarny założony pozostałym maluchom w ramach programu monitoringu fok szarych.
Kilka artykułów na temat Kołobrzeżka można znaleźć tutaj:
- http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,13800219,Mala_foka_na_plazy_w_Kolobrzegu__O_tej_porze_roku.html
- http://naszbaltyk.com/aktualnosci/370-kolobrzezek-to-imie-znalezionej-wczoraj-foki-w-kolobrzegu.html
- http://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/foka-na-plazy-w-kolobrzegu,166080.html?playlist_id=15811
- https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152800434685078.1073741831.142614625077&type=1
- http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130628/KOLOBRZEG/130629650
Osiem plażowych godzin opieki nad Kołobrzeżkiem - Sebastian Barszczewski
Teleexpres z TVP Polonia
TVP Info
Teleexpress TVP1
Wiadomości
Niestety na naszym kołobrzeskim wybrzeżu czasami znajdywane są także martwe foki. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że Kołobrzeg nie jest jedynym miejscem, w którym morze wyrzuca martwe zwierzęta. Oto link do raportów obserwacji fok na polskim wybrzeżu, gdzie znaleźć można w informacje na temat wszystkich zaobserwowanych fok ... www.fokarium.pl/obserwacjefok/obserwacjefok.htm
Co zrobić, gdy na plaży lub na brzegu znajdziesz fokę albo morświna?
Jeśli spotkasz na plaży żywą fokę
- nie podchodź do niej i pod żadnym pozorem nie dotykaj jej (foka jest zwierzęciem dzikim, boi się ludzi i może Cię ugryźć),
- nie przeganiaj jej z powrotem do wody- zwierzę wyszło na brzeg by odpocząć i nabrać sił przed dalszą wędrówką ,
- nie polewaj jej wodą- foka nie musi być stale mokra,
- zadbaj o to by nikt nie niepokoił zwierzęcia,
- jak najszybciej zawiadom Błękitny Patrol WWF tel. +48 795 536 009.
Przebywając na plaży możesz znaleźć także morświna. Niestety-najczęściej są to osobniki martwe, ale zdarzyć się może także spotkanie z żywym morświnem.
wyrzuconym na brzeg.
Jeśli już dojdzie do spotkania z morświnem
- pod żadnym pozorem nie wrzucaj morświna z powrotem do wody!
- zapewnij mu spokój i nie dopuszczaj do niego ludzi ani zwierząt,
- polewaj jego ciało woda tak, by nie zalać otworu nosowego znajdującego się na szczycie głowy,
- niezwłocznie zawiadom Błękitny Patrol WWF +48 795 536 009
Pamiętaj by zawiadomić Patrol także wtedy, gdy znajdziesz martwą fokę lub morświna - Twoja informacja pomoże w ochronie tych cennych zwierząt!
Czym jeszcze zajmuje się Błękitny Patrol WWF ?
Błękitny Patrol został utworzony w ramach projektu "Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce". Obecnie działalność Błękitnego Patrolu kontynuowana jest w ramach projektu "Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich", nazywanego w skrócie "Siedliska morskie". W ramach projektu terenowy patrol zajmują się m.in. monitorowaniem całego polskiego wybrzeża pod kątem występowania tam ssaków - fok i morświnów oraz lęgowych gatunków ptaków morskich - sieweczki obrożnej, ostrygojada, rybitwy rzecznej, rybitwy czubatej, rybitwy białoczelnej.
Więcej na temat działań Błękitnego Patrolu znaleźć można na stronie http://www.wwf.pl/co_robimy/gatunki_glowna/ssaki_baltyckie/rezultaty_ssaki/patrol/
Zapraszamy tez do zapoznania się z przesłanymi przez WWF materiałami