Loading
https://zielony.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/uzytki.spalanie-smiecigk-is-115.jpglink
A+ A A-

8. lipca - Dzień Zależności od Ryb

  • Kategoria: Ochrona Przyrody - aktualności
  • Opublikowano: poniedziałek, 08, lipiec 2013 05:42
  • Odsłony: 2115
8. lipca - Dzień Zależności od Ryb

Dzień zależności od ryb to symboliczna data ukazująca do kiedy, licząc od 1 stycznia, poszczególnym państwom wystarczyłoby własnych zasobów ryb. Został on obliczony przez naukowców na podstawie danych takich jak masa ryb pozyskanych z połów w wodach UE, masa ryb pochodzących z akwakultury, połowy poza UE dla każdego państwa członkowskiego  z  osobna. Naukowcy określili także  datę wspólną dla  całej Unii.

Zgodnie z wyliczeniami, w tym roku Dzień Zależności od Ryb dla całej UE  przypada już  8 lipca- dwa dni później niż w r. 2012 i dokładnie tego samego dnia, co w  2006 roku.

Co w praktyce oznacza Dzień zależności od Ryb?

Oznacza to, że europejska gospodarka staje się zależna od ryb pochodzących z importu i nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania konsumentów rybami pochodzącymi z własnych wód. W związku z niewystarczającą ilością ryb, UE poławia ryby poza wodami unijnymi. Nie może to być jednak ostatecznym rozwiązaniem, gdyż jedynie chwilowo zaspokaja rosnące zapotrzebowanie na ryby, powodując jednocześnie  przenoszenie problemu przełowienia na inne kraje.

Kiedy w Polsce przypada Dzień Zależności od Ryb?

W tym roku dzień ten przypadł już 6 czerwca- czyli 43 dni wcześniej niż w roku ubiegłym!

Jak Polska wypada na tle innych państw?

Sytuację Polski możesz porównać do sytuacji innych państw dzięki Kalendarzowi Dni Zależności od Ryb (Fish dependence day calendar 2013) ... Kalendarz

Dlaczego ryby kończą się tak szybko?

Produktywność europejskich łowisk stale spada, przy jednoczesnym rosnącym zapotrzebowaniu na produkty rybne. W rezultacie dochodzi do nadmiernej eksploatacji łowisk, czyli ich przełowienia.

Główne czynniki powodujące przełowienie to:

  • zbyt duże moce połowowe floty Unii Europejskiej,
  • limity połowowe niezgodne z zaleceniami naukowców,
  • tzw. połowy NNN,  czyli połowy  nielegalne, nieraportowalne, niekontrolowane ,
  • odrzuty, czyli ryby  które wpadły w sieć, a nie były celem połowu rybaka (np. ryby niewymiarowe);

Czy istnieje rozwiązanie problemu przełowienia?

Konieczna jest reforma Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE tak,  by możliwa była odbudowa stad ryb. Można to osiągnąć  m.in. poprzez redukcję przyłowów i odrzutów oraz  racjonalizację limitów połowów. Niezbędne jest też odpowiednie przygotowanie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Decyzje w tej sprawie zapadną m.in. 10 lipca - podczas głosowania w Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego.

Źródło:

Fish Dependence 2013

Gości On-Line

Odwiedza nas 52 gości oraz 0 użytkowników.