Loading
https://zielony.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/uzytki.spalanie-smiecigk-is-115.jpglink
A+ A A-

Zagospodarowanie odebranych odpadów

  • Kategoria: Odpady
  • Opublikowano: sobota, 09, czerwiec 2012 15:58
  • Odsłony: 6877
Zagospodarowanie odebranych odpadów

Zasady postępowania z odpadami

Przez gospodarkę odpadami rozumie się zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów, w tym również nadzór nad takimi działaniami oraz nad miejscami unieszkodliwiania odpadów.

Klasyfikacja odpadów

Odpady klasyfikuje się w zależności od stopnia uciążliwości dla środowiska naturalnego lub zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego (ich toksyczności), źródeł ich powstawania oraz ich właściwości fizycznych i biologicznych.

O szkodliwości odpadów decydują takie czynniki jak:

  • łatwość zapłonu,
  • właściwości rakotwórcze,
  • składnik najniebezpieczniejszy, decydujący o technologii jego unieszkodliwiania,
  • zagrożenie dla wód powierzchniowych oraz gleby,
  • toksyczność dla organizmów żywych,
  • zanieczyszczenie powietrza przez odpady pylące.

Ze względu na udział frakcji organicznej odpady można podzielić na:

  • odpady organiczne, które zawierają więcej niż 50% frakcji organicznej,
  • odpady organiczno-mineralne, które zawierają od 5% do 50% substancji organicznej,
  • odpady mineralne, w których udział substancji organicznej jest znikomy (zazwyczaj do 1%).

Ze względu na stopień szczególnego zagrożenia odpady można podzielić na:

  • surowe produkty i materiały nieprzydatne do wykorzystania gospodarczego,
  • odpady szczególnie szkodliwe dla środowiska, zawierające środki szkodliwe lub trucizny,
  • odpady grożące skażeniem, np. substancje promieniotwórcze,
  • dpady grożące zakażeniem, zawierające np. drobnoustroje chorobotwórcze.

Sposoby ograniczania ilości odpadów

Powstawanie odpadów jest zjawiskiem, którego nie da się uniknąć, istnieją jednak sposoby na ograniczenie ich ilości i wpływu na środowisko naturalne.

Są to między innymi:

  • Recykling - pojęciem tym określa się wykorzystanie odpadów jako surowca wtórnego. Możliwość ta wynika z odnawialności materiałów, co oznacza, że poprzez odpowiednie zabiegi można przywrócić im pierwotne właściwości. Recykling przynosi wymierne korzyści ekonomiczne, a jego przedmiotem mogą być takie odpady, jak makulatura, złom metali, szkło, wszelkiego rodzaju urządzenia, środki transportu, budowle itd.
  • Modyfikacja technologii i urządzeń - działanie zmierzające do efektywnego wykorzystania surowców. Opracowanie nowych technologii pozwala na wykorzystanie odpadów przemysłowych jako substytutu surowców naturalnych,
  • Wprowadzenie technologii mało- i bezodpadowych - technologie te opierają się na pełnym wykorzystaniu surowca, w taki sposób, aby nie powstał odpad. Wdrażanie technologii małoodpadowej następuje fazowo, a technologię bezodpadową można uznać za optimum technologiczne, do którego się zmierza. Wprowadzenie takich technologii motywowane jest nie tylko efektywnością ekonomiczną, ale uwzględnia również aspekt ekologiczny i społeczny.

Regulacje prawne dotyczące gospodarowania odpadami

Ustalają one sposób gospodarowania odpadami zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, a w szczególności zasady zapobiegania powstawaniu odpadów lub ograniczania ilości odpadów i ich negatywnego oddziaływania na środowisko, a także odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.

Zgodnie z ustawą, kto podejmuje działania powodujące lub mogące powodować powstawanie odpadów, powinien takie działania planować, projektować i prowadzić, tak aby:

  • zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ilość odpadów i ich negatywne oddziaływanie na środowisko przy wytwarzaniu produktów, podczas i po zakończeniu ich użytkowania,
  • zapewniać zgodny z zasadami ochrony środowiska odzysk, jeżeli nie udało się zapobiec powstawaniu odpadów,
  • zapewniać zgodne z zasadami ochrony środowiska unieszkodliwianie odpadów, których powstaniu nie udało się zapobiec lub których nie udało się poddać odzyskowi.

Podmiot, wyłoniony w drodze przetargu, jest zobligowany do przekazywania odebranych od właścicieli nieruchomości zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości po sortowaniu odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania do regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

Ponadto podmiot, wyłoniony w drodze przetargu, który odbiera odpady komunalne jest zobowiązany do przekazywania odebranych selektywnie zebranych odpadów komunalnych do instalacji odzysku i unieszkodliwiania odpadów.

W pobliżu Kołobrzegu działa jedna, z dwóch w regionie wschodnim, instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów spełniająca wymagania dla regionalnej instalacji wg Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2016-2022 z uwzględnieniem perspektyw na lata 2023-2028, stanowiący załącznik do uchwały Nr XVIII/321/16 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 27 grudnia 2016 roku. Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych zarządzany jest przez Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska w Kołobrzegu Sp. z o.o.. Położony jest na ul. Wspólnej 1 w Korzyścienku k/Kołobrzegu. Zakład jest jednym z typów instalacji do odzysku lub innego niż składowanie unieszkodliwiania odpadów, wykorzystujący mechaniczno-biologiczne procesy przetwarzania odpadów. Dostarczone do instalacji zmieszane odpady komunalne są poddawane takim procesom jak: sortowanie, oczyszczanie, przesiewanie, separacja oraz stabilizacja.

Do wypełnienia przewidzianych prawem wytycznych, niezbędne jest stworzenie nowego systemu gospodarki odpadami, który byłby efektywny środowiskowo, ekonomicznie i organizacyjnie.

Zaangażowanie mieszkańców Gminy Miasto Kołobrzeg w sprawne wdrożenie tworzonego systemu jest więc kluczowe.

Gości On-Line

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.