Loading
https://zielony.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/uzytki.spalanie-smiecigk-is-115.jpglink
A+ A A-

Okres lęgowy ptaków

  • Kategoria: Ochrona Przyrody - aktualności
  • Opublikowano: czwartek, 20, czerwiec 2013 08:25
  • Odsłony: 3262
Okres lęgowy ptaków

UWAGA. Administratorzy budynków, zarządcy nieruchomości, właściciele prywatnych posesji! Przypominamy o trwającym okresie lęgowym ptaków.

W związku z powtarzającymi się zapytaniami administratorów budynków wielorodzinnych, jak i właścicieli prywatnych posesji o ewentualną możliwość likwidowania gniazd ptaków z uwagi na trwające lub planowane prace remontowe lub konserwacyjne budynków przypominamy, że zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt w stosunku do ptaków obowiązuje zakaz zabijania, okaleczania, chwytania, niszczenia jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych, niszczenia gniazd i innych schronień oraz umyślnego płoszenia i niepokojenia oraz niszczenia ich siedlisk i ostoi.

Jednocześnie informujemy, że dopuszcza się odstępstwo od zakazu usuwania gniazd ptasich z obiektów budowlanych i terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne, ale tylko od dnia 16 października do końca lutego, czyli przed kolejnym okresem lęgowym. Usuwanie nowopowstających gniazd w rozpoczętym okresie lęgowym należy traktować jako rażące naruszenie obowiązujących przepisów. Działania takie można prowadzić jedynie po uzyskaniu zwolnienia z zakazów, które w stosunku do gatunków objętych ochroną ścisłą wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a w stosunku do gatunków objętych ochroną częściową Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Wszystkie ptaki i inne zwierzęta domowe i dzikie w Polsce na podstawie Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie podlegają także ochronie humanitarnej. Zakazuje ona niehumanitarnego i nieuzasadnionego zabijania zwierząt oraz znęcania się nad nimi. Niszczenie (zabicie) objętego ochroną gatunkową ptaka stanowi istotną szkodę przyrodniczą i zgodnie z zapisami Kodeksu karnego jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Przed przystąpieniem do prac remontowych lub konserwacyjnych należy upewnić się, że w rejonie prowadzonych prac nie ma użytkowanych przez ptaki gniazd. Jeśli w budynku znajdują się gniazda ptaków (zwłaszcza gniazda z pisklętami lub jajami) należy przerwać prace i cierpliwie poczekać aż ptaki opuszczą gniazdo. Usuwanie gniazd z lęgiem podobnie jak zakratowanie otworów wentylacyjnych, w których znajdują się jaja lub pisklęta jest nie tylko niehumanitarne, ale także niezgodne z prawem i podlega karze.

PTAKI W BUDYNKACH | ROZPORZĄDZENIE

Gości On-Line

Odwiedza nas 102 gości oraz 0 użytkowników.