Antoni Szarmach zaprezentował kolejne ciekawe drzewa
- Kategoria: Ochrona Przyrody - aktualności
- Opublikowano: piątek, 14, listopad 2014 20:31
- Odsłony: 3264
8. Listopada ruszyła kolejna rowerowa wyprawa szlakiem ciekawostek dendrologicznych naszego miasta. Tym razem Pan Antoni zaprezentował gatunki takie jak śliwa tarnina (nr 21) i sosna wejmutka (nr 22), opisane w poprzedniej relacji z wycieczki oraz kolejne obiekty do zaznaczenia na zielonej mapie naszego miasta:
23. BOŻODRZEW GRUCZOŁOWATY znany również jako ajlant gruczołowaty. Roślina pochodzi z Chin ale obecnie rozpowszechniona jest zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej. W Polsce dość często uprawiana, szczególnie w zachodniej części kraju. Drzewo zaliczane do gatunków inwazyjnych, szkodliwych dla rodzimych gatunków flory. Uczestnicy wycieczki oglądali dwa egzemplarze rosnące przy RCK, kilkanaście sztuk rosnących przy ul. Lazurowej. Największy okaz bożodrzewu w naszej okolicy rośnie w parku podworskim w Ramlewie Górnym.
24. PARCZELINA TRÓJLISTKOWA - Gatunek rośliny wieloletniej z rodziny rutowatych pochodzący z Ameryki Północnej. Jest to roślina ozdobna, czasami sadzona w parkach i ogrodach. O tej porze roku można oglądać jej dość charakterystyczne owoce – otoczone skrzydełkiem, z dwoma spłaszczonymi orzeszkami. Parczelina stosowana była do maskowania umocnień obronnych. W stanach zjednoczonych kiedyś używana była zamiast chmielu do produkcji piwa. Jedyny egzemplarz tego drzewa w naszym mieście rośnie na Placu 18 Marca –przy Pomniku Poległych w Walkach o Kołobrzeg 1945.
25. SZAKŁAK POSPOLITY. Uczestnicy wycieczki podziwiali olbrzymi egzemplarz o obwodzie ok.120 cm rosnący przy Harcerskim Ośrodku Morskim w Kołobrzegu (przed Reduta Solną). Roślina dostarcza pokarmu wielu gatunkom owadów a kwiaty szakłaka są odwiedzane przez pszczoły, muchówki i motyle. Owocami żywią się też liczne gatunki ptaków a korę, liście, pędy i owoce zjadane są przez ssaki takie jak koszatka i kuna leśna. Szakłak jest rośliną trującą (zawiera podobne składniki, jak kruszyna pospolita).
26. JODŁA POSPOLITA - To drzewo iglaste, które nie zrzuca igieł na zimę. Gdy na początku października sterczące pionowo szyszki jodły zaczynają dojrzewać całkowicie rozpadają się, uwalniając duże oskrzydlone nasiona. Na pędzie pozostaje wtedy jedynie oś szyszki zwana trzpieniem.
27. TOPOLA CZARNA - Topola czarna to gatunek krótkowieczny- żyje do 150 lat. Uczestnicy wycieczki podziwiali potężny egzemplarz rosnący przy parkingu przy ul. Zygmuntowskiej. Obwód pnia tego drzewa to ok. 8 m. Egzemplarz ten był kiedyś pomnikiem przyrody, jednak ze względu na złą kondycję zdrowotną - ochrona została zdjęta.
28. CIS POSPOLITY - Gatunek był już omawiany ,,przy okazji” poprzednich wypraw, tym razem sam stał się jednym z głównych bohaterów wycieczki. W naszym mieście występuje dość licznie- tylko na Placu 18 Marca jest ok.30 egzemplarzy tego gatunku. Dwa potężne cisy rosną też przy ul. Szpitalnej -przed wejściem głównym do Starego Szpitala. Kolejne egzemplarze można oglądać m.in. przy przystanku autobusowym na ul. Kniewskiego oraz w Parku Żeromskiego, w Parku Jedności Narodowej. Cis jest też chętnie wykorzystywany jako roślina ozdobna w przydomowych ogródkach, przy hotelach (np. żywopłot przy Hotelu Centrum), pensjonatach i budynkach wielorodzinnych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin, cis pospolity objęty jest ochroną częściową (wcześniej podlegał ochronie ścisłej).
29. SUMAK OCTOWIEC - Pochodzi z Ameryki Północnej. W wielu krajach, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Jest to bardzo dekoracyjne drzewo o ozdobnych kwiatach przypominających kolby. Jesienią liście sumaka przebarwiają się we wszystkich odcieniach koloru pomarańczowego i purpurowego. Druki człon nazwy- ,,octowiec” pochodzi od bardzo kwaśnego smaku owoców. Sumak występuje w naszym mieście na wielu skwerach i zieleńcach oraz w prywatnych ogródkach. Kilka egzemplarzy rośnie przy ul. Walki Młodych przy alejce prowadzącej do fontanny na Skwerze Pionierów, przy Hotelu New Skanpol, przy ul. Lazurowej, w pasie zieleni oddzielającym jezdnie na ul.6 Dywizji Piechoty oraz w wielu innych miejscach.
30. CZEREMCHA AMERYKAŃSKA - To kolejny zagraniczny gość, który choć na stałe zadomowił się w naszym krajobrazie, nie zawsze jest mile widziany. Zaliczany jest do setki najbardziej inwazyjnych gatunków w Europie – w wielu krajach europejskich obowiązuje zakaz dalszego rozpowszechniania gatunku i ogranicza się jego występowanie. Uważana za „chwast leśny” czeremcha utrudnia rozwój i wypiera gatunki typowe dla lasu zaburzając funkcjonowanie ekosystemu. Jej owoce są jednak ważnym pożywieniem dla szeregu gatunków ptaków oraz innych zwierząt. Owoce czeremchy są jadalne i opisywane jako smaczne. Nadają się m.in. do sporządzania nalewki alkoholowej oraz do aromatyzowania likierów, rumu i brandy.
Zdjęcia z wycieczki zostaną udostępnione niezwłocznie po przekazaniu przez uczestników wyprawy.