Loading
https://zielony.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/uzytki.spalanie-smiecigk-is-115.jpglink
A+ A A-

Pytaj, masz prawo wiedzieć

  • Kategoria: Ochrona Przyrody - aktualności
  • Odsłony: 1700

Organy administracji są obowiązane do udostępniania każdemu informacji o środowisku i jego ochronie. Chodzi tu o organy administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli, a także inne podmioty, gdy są one powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień do wykonywania zadań publicznych dotyczących środowiska i jego ochrony.

Każdy ma prawo do informacji o środowisku i jego ochronie w granicach określonych ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2008 nr 199 poz. 1227, z późn. zm.; nazywanej dalej ustawą). Prawo do informacji o środowisku i jego ochronie jest prawem konstytucyjnym dowolnej osoby fizycznej lub prawnej, niezależnie od narodowości, miejsca zamieszkania lub siedziby.

Udostępnieniu, na zasadach powyższej ustawy, podlegają informacje znajdujące się w posiadaniu organu administracji lub które są dla niego przeznaczone (informacje, którymi w imieniu organu dysponują osoby trzecie, w tym też informacje, których organ ten ma prawo żądać od tych osób trzecich), wymienione w art.9 ustawy, dotyczące m.in.:

  • stanu elementów środowiska oraz wzajemnego oddziaływania między tymi elementami,
  • emisji i zanieczyszczeń oddziałujących lub mogących oddziaływać na środowisko,
  • środków i działań (w tym analiz gospodarczych i założeń), które mają faktycznie lub potencjalnie wpływ na poszczególne elementy środowiska lub ich ochronę oraz raportów w tym zakresie,
  • stanu zdrowia, bezpieczeństwa i warunków życia ludzi w zakresie oddziaływania na nie stanu środowiska i emisji,
  • stanu obiektów kultury oraz budowlanych w zakresie oddziaływania na nie stanu środowiska i emisji.

Sposoby udostępniania i upowszechniania informacji o środowisku

  • Na wniosek osoby zainteresowanej
    Ministerstwo Środowiska wyszukuje i udostępnia na wniosek (według poniższych zasad) wszelkie informacje o środowisku i jego ochronie znajdujące się w posiadaniu Ministra Środowiska.
  • Na stronach internetowych organów administracji w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP):
    • W Biuletynie Informacji Publicznej zamieszcza się obligatoryjnie dokumenty i rejestry wymienione w art. 25 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
    • Obowiązkowym jest również zamieszczanie przez określone podmioty wymienione w art. 24 ust.1 elektronicznych baz danych, dotyczących stanu środowiska i korzystania ze środowiska
    • Na stronach BIP organów administracji udostępniany jest Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie obejmujący spis i treść tzw. kart informacyjnych dla różnego rodzaju dokumentów zawierający opis przedmiotu dokumentu wraz z określeniem miejsca ich przechowywania i odniesieniem do dokumentów powiązanych.

Gości On-Line

Odwiedza nas 147 gości oraz 0 użytkowników.