Kolizje ptaków z ekranami
- Kategoria: Ochrona Przyrody - aktualności
- Opublikowano: środa, 24, kwiecień 2013 09:55
- Odsłony: 2042
W związku z wystąpieniem masowych kolizji ptaków z ekranami akustycznymi zlokalizowanymi wzdłuż obwodnicy, informujemy mieszkańców, że w najbliższym czasie zostaną podjęte odpowiednie działania ochronne, które powinny zminimalizować ilość zderzeń ptaków z przeszkodą.
Z uwagi na powyższe apelujemy do mieszkańców okolicznych posesji o to, by nie zbierać padłych ptaków, ani nie wyrzucać ich do pojemników na odpady. Padłe ptaki są odpadem niebezpiecznym i są zbierane przez firmę, z którą Gmina Miasto Kołobrzeg podpisała stosowną umowę.
Znalazłeś padłego ptaka przy ekranie akustycznym?
- nie przenoś go
- nie wyrzucaj do kosza na śmieci
- nie zakopuj
Zgłoś fakt znalezienia martwego ptaka/ptaków do:
-
Wydziału Komunalnego - Referatu Lokalowego Urzędu Miasta Kołobrzeg
tel. 94-35-51-538
w dni robocze od pon. - do pt. w godz. od 7.30 do 15.30 -
Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Kołobrzeg
tel. 94-35-51- 440
w dni robocze od pon. - do pt. w godz. od 7.30 do 15.30 -
Straży Miejskiej w Kołobrzegu
tel. alarmowy - 986
zgłaszanie interwencji - 94-35-51-620
w dni robocze od pon. - do pt. w godz. od 7.30 do 21.30 -
Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu
dyżurny nr tel. 94-35-33-511
w dni powszednie i święta, całodobowo
Wszystkie zgłoszenia przyjęte przez w/w podmioty są ewidencjonowane i przekazywane do odpowiednich służb.
Zbieranie przez mieszkańców padłych ptaków oraz ich przenoszenie np. w jedno miejsce utrudnia określenie rzeczywistej skali problemu, zlokalizowanie odcinków ekranów, gdzie najczęściej dochodzi do kolizji, a także uniemożliwi ocenę skuteczności podejmowanych działań ochronnych.
Jak postępować z rannym ptakiem - ofiarą kolizji z ekranem?
W przypadku znalezienia oszołomionego ptaka, który zderzył się z ekranem, należy umieścić go w ciemnym pudełku z pokrywką ( np. po butach) i pozostawić w ciepłym, ale dobrze wentylowanym, cichym miejscu, poza zasięgiem zwierząt domowych i innych drapieżników. Nie powinno się podawać mu jedzenia ani wody.
Jeśli nie jest poważnie ranny, poprawa jego stanu zdrowia powinna nastąpić w ciągu od kilkunastu minut do kilku godzin. W przypadku rozległych obrażeń lub braku poprawy stanu rannego ptaka, należy skontaktować się z w/w podmiotami, które poinstruują w jaki sposób przekazać ranne zwierzę odpowiednim służbom. Odpowiednie leczenie, podjęte w wciągu 6-8 godzin po zderzeniu, może uratować niektóre ptasie ofiary kolizji.