Podsumowanie przedsięwzięcia pn. 'Szkoła ucząca racjonalnego gospodarowania energią'
- Kategoria: Ochrona Przyrody - aktualności
- Opublikowano: piątek, 22, luty 2013 08:01
- Odsłony: 1463
W środę, 20 lutego 2013 r., w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Kołobrzeg odbyła się wojewódzka konferencji podsumowująca realizację przedsięwzięcia pn. "Szkoła ucząca racjonalnego gospodarowania energią" na terenie woj. zachodniopomorskiego.
Przedsięwzięcie to zostało przygotowane przez Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole w Warszawie i wybrane przez Komisję Konkursową NFOŚiGW na I miejsce listy rankingowej projektów przewidzianych do realizacji w ramach programu priorytetowego "Edukacja ekologiczna w latach 2011-2013". Adresowane jest ono do 1600 nauczycieli, uczących przedmiotów przyrody, biologii, geografii, fizyki, chemii, matematyki, ochrony środowiska, nauki o społeczeństwie w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych i do 160000 uczniów. Jego celem jest wzbogacenie wiedzy i umiejętności nauczycieli w zakresie kreatywnego i nowoczesnego kształcenia i kształtowania postaw racjonalnego gospodarowania energią, podniesienie społecznej świadomości ekologicznej, promowanie i upowszechnianie innowacyjnych form i metod uczenia dzieci i młodzieży racjonalnego gospodarowania energią.
Program konferencji przewidywał m.in.:
- przedstawienie efektów realizowanego przedsięwzięcia oraz działań KSPS w skali ogólnopolskiej
- omówienie wyników badań ankietowych przeprowadzonych wśród uczestników warsztatów pn. "Szkoła z energią" oraz Poradnika pt. "Racjonalne gospodarowanie energią" i możliwości korzystania z vortalu edueko.pl
- prezentację 4 autorskich programów (pomysłów) scenariuszy lekcji i innych zajęć z wychowankami przedszkola, uczniami szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej nt. "Jak efektywniej uczyć racjonalnego gospodarowania energią"
- wręczenie wyróżnień za najciekawsze pomysły realizacji przedsięwzięcia "Szkoła ucząca racjonalnego gospodarowania energią"
- wystąpienie przedstawiciela Biura WFOŚiGW w Koszalinie, Banku Ochrony Środowiska w Koszalinie oraz przedstawiciela Urzędu Miasta w Kołobrzegu na temat ciekawych rozwiązań i propozycji w zakresie ekologii i ochrony środowiska dla samorządów, placówek oświatowych i osób prywatnych.
W trakcie wystąpienia Pana Romana Buszaca - głównego specjalisty ds. elektro - energetycznych z Referatu Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kołobrzeg, uczestnicy konferencji mieli okazję przekonać się w jaki sposób Gmina Miasto Kołobrzeg oszczędza energię. Wśród prowadzonych od 2008 r. przez Gminę Miasto Kołobrzeg przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, wymieniono m.in:
- obniżenie zużycia energii elektrycznej oświetlenia dwóch placów zabaw poprzez zakup i zainstalowanie 2 sterowników jednofazowych obniżających napięcie zasilania do poziomu 207 V w szafkach oświetleniowych na placach zabaw. Sterowniki uruchomiono w styczniu roku 2008. Uzyskano w ten sposób oszczędności energii końcowej rzędu 1300 kWh/rok, co stanowi równowartość 0,11 toe
- obniżenie zużycia energii elektrycznej zużywanej przez oświetlenie ul. Walki Młodych poprzez zakup i zainstalowanie sterownika 3-fazowego obniżającego napięcie zasilania do poziomu 207 V. Pracę sterownika można monitorować przez stronę internetową. Przedsięwzięcie zrealizowano w lipcu roku 2011. Uzyskano w ten sposób oszczędności energii końcowej rzędu 11900 kWh/rok, co stanowi równowartość 1,02 toe
- zmniejszenie zużycia energii elektrycznej zużywanej przez oświetlenie świąteczne świerków, działające w okresie od początku grudnia 2010 r. do 15 stycznia 2011 r. Tradycyjne żarówki kolorowe o mocy 15 W w ilości 850 szt. zastąpiono żarówkami kolorowymi wykonanymi w technologii LED o mocy 1 W. Uzyskano w ten sposób oszczędności energii końcowej rzędu 7140 kWh/rok, co stanowi równowartość 0,61 toe
- propagowanie zachowań proekologicznych poprzez opracowanie i rozdysponowanie 2000 ulotek pt. ,,Ochrona środowiska się opłaca". W treści ulotki zawarto informacje o sposobach oszczędności wody, sposobach oszczędności energii elektrycznej i gazu, informacje na temat korzyści wynikających z korzystania transportu publicznego oraz krótkie informacje odnawialnych źródłach energii elektrycznej.
Tona oleju ekwiwalentnego (toe) - to jednostka paliwa umownego. Wykorzystuje się ją do porównywania różnych paliw kopalnych, które oznacza się w różnych jednostkach często nieporównywalnych ze sobą. Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej - tona oleju ekwiwalentnego stanowi równoważnik jednej tony ropy naftowej o wartości opałowej równej 41 868 kJ/kg.