Loading
https://zielony.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/uzytki.spalanie-smiecigk-is-115.jpglink
A+ A A-

Dzień Walki z Wścieklizną

  • Kategoria: Ochrona Przyrody - aktualności
  • Opublikowano: piątek, 28, wrzesień 2012 07:55
  • Odsłony: 1806
Dzień Walki z Wścieklizną

28 września to Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Obchody tego dnia mają na celu podnoszenie świadomości na temat efektów tej choroby u zwierząt i ludzi, propagowanie wiedzy na temat jej zapobiegania i eliminowania u ludzi przez zwalczanie wścieklizny wśród zwierząt.

Wścieklizna jest zakaźną chorobą wirusową. Rezerwuar wirusów stanowią zarówno ssaki dzikie np. lisy, jenoty, borsuki, nietoperze, inne zwierzęta mięsożerne, gryzonie i zajęczaki), jak i domowe np. psy i koty. Obecnie ze względu na masowe szczepienia zwierząt domowych zagrożenie z ich strony jest jednak niewielkie. Do zakażenia dochodzi najczęściej wskutek ugryzienia (pokąsania), podczas którego wirus ze śliny chorego zwierzęcia wnika do tkanek w miejscu skaleczenia (zraniona skóra, błony śluzowe, spojówki), a następnie wędruje wzdłuż włókien nerwowych do ośrodkowego układu nerwowego lub rdzenia kręgowego, gdzie namnażając się daje objawy chorobowe.

Pamiętaj - wścieklizna jest chorobą zakaźną i bardzo niebezpieczną - także dla człowieka!

W kontaktach ze zwierzętami należy być bardzo ostrożnym: nie należy karmić ani głaskać obcych - zwłaszcza dzikich zwierząt, bez względu na to, jak bardzo wydają się nam przyjazne (chore zwierzę może być zarówno agresywne, jak i bardzo spokojne). Jeśli doszło do pogryzienia lub ekspozycji na ślinę zwierzęcia, co do którego nie wiemy czy było szczepione przeciwko wściekliźnie, natychmiast trzeba zgłosić się do służb medycznych. Jeżeli zwierzę domowe wróci do domu pogryzione (zakrwawione) - należy je niezwłocznie zabrać do weterynarza.

W dniach od 29 września do 2 października 2012 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego będzie przeprowadzana jesienna akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Szczepienie będzie wykonywane poprzez wyrzucanie z samolotów na lasy, pola, łąki i nieużytki doustnej szczepionki zatopionej w przynęcie. Z uwagi na to, że piękna jesienna pogoda zachęca do wypadów za miasto np. na grzyby - apelujemy o rozwagę. W trakcie wyprawy nie należy dotykać, zbierać ani niszczyć przynęt. Przypomnij o tym dzieciom! W przypadku kontaktu ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższej placówki służby zdrowia. Jeśli na wyprawę do lasu chcesz zabrać psa - pamiętaj by prowadzić go na smyczy i w kagańcu.

O tym jak wygląda szczepionka i w jaki sposób działa możesz dowiedzieć się z "Informacji dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego" ... ZOBACZ

Międzynarodowy Dzień Walki z Wścieklizną to także okazja do tego byś sprawdził, czy Twój pupil ma aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pamiętaj - szczepienie należy powtarzać co roku!

Gości On-Line

Odwiedza nas 210 gości oraz 0 użytkowników.