Komunikat Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP (2)
- Kategoria: Odpady - Aktualności
- Opublikowano: wtorek, 21, styczeń 2020 09:42
- Odsłony: 1170
Zarząd Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP wystosował do Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego stanowisko w sprawie istniejącego systemu prawnego gospodarowania odpadami komunalnymi i gwałtownego wzrostu cen za unieszkodliwianie odpadów.
W ocenie Zarządu funkcjonujący w Polsce system unieszkodliwiania odpadów w ewidentny sposób staje się niewydolny, a poprzez niewłaściwe rozwiązania prawne i organizacyjne, samorządom uniemożliwia się aktywny wpływ na sposób zagospodarowania odpadów, a także na koszty ich odbioru i zagospodarowania.
Samorządy gmin uzdrowiskowych z niepokojem obserwują, że obecny system, pomimo gwałtownego wzrostu cen za usługi, w zakresie unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów i wzrostu obowiązkowych obciążeń finansowych naszych mieszkańców, absolutnie nie rokuje rozwiązania problemu gospodarki odpadami w najbliższych latach.
Gminy w miarę poprawnie zorganizowały system odbioru i selekcji odpadów od mieszkańców, ale absolutnie kuleje końcowe ogniwo tego systemu, związane z zagospodarowaniem i unieszkodliwianiem odpadów.
Główne przyczyny problemów to m.in.: wzrost stawek za przyjęcie odpadów do instalacji komunalnych, zniesienie regionalizacji RIPOK, niewystarczające możliwości termicznego przetwarzania odpadów i brak możliwości zagospodarowania frakcji kalorycznej odpadów nie nadających się do recyklingu, nieszczelność systemu i ograniczone możliwości zbytu odpadów wyselekcjonowanych.
Zarząd Stowarzyszenia działając w imieniu gmin uzdrowiskowych postuluje do Rządu RP o:
- Stworzenie systemu wsparcia finansowego dla samorządów celem budowy subregionalnych instalacji RIPOK w ramach zespołów gmin.
- Stworzenie systemu prawnego do szybkiej budowy i sfinansowania budowy instalacji termicznej utylizacji RDF.
- Zastosowanie czasowego mechanizmu pomostowego celem zmniejszenia bieżących obciążeń na poziomie instalacji komunalnych.
- Przywrócenie gminom elastyczności w zakresie kształtowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
- Wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta z tytułu wytworzenia danego produktu na etapie jego sprzedaży, cyklu życia, eksploatacji i utylizacji.
- Ograniczenie napływu strumienia odpadów z zagranicy.
- Oznakowanie produktów - efektywna segregacja odpadów.
- Edukację społeczną.