Loading
https://zielony.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/uzytki.spalanie-smiecigk-is-115.jpglink
A+ A A-

Zanim będzie po ptakach...

  • Kategoria: Inne - aktualności
  • Opublikowano: piątek, 07, kwiecień 2017 05:39
  • Odsłony: 2398

Sezon lęgowy trwa w najlepsze i ptaki z zapałem budują gniazda i wysiadują jaja. Jak co roku, wiele gatunków ptaków jako miejsce lęgowe wybierze budynki mieszkalne wykorzystując do tego celu zagłębienia, szczeliny w betonie, ubytki elewacji, kratki wentylacyjne, przestrzeń stropodachów, rynny, wnęki okienne, parapety, balkony i kominy.

Takie miejsca zajęte przez ptasich lokatorów są ich siedliskami i podobnie jak same ptaki podlegają ochronie. Trzeba o tym pamiętać planując remonty w budynku, tak by podczas prowadzenia prac nie dopuścić do płoszenia ptaków ani niszczenia ich gniazd, jaj i piskląt.

Przed przystąpieniem do prac modernizacyjnych należy dokładnie sprawdzić, czy obiekt jest zasiedlony przez chronione gatunki ptaków. Jeżeli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie rozpoznawania ptaków i wyszukiwania śladów wskazujących na ich obecność w budynku, powinniśmy skorzystać z pomocy eksperta- ornitologa.

Stwierdzenie faktu obecności ptaków w budynku odpowiednio wcześnie, umożliwia wystąpienie do regionalnego dyrektora ochrony środowiska o uzyskanie stosownych zezwoleń, w tym zezwolenia na płoszenie chronionych ptaków i/lub niszczenie ich siedlisk.

Zezwolenia regionalnego dyrektora środowiska na odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do ptaków wydawane są indywidualnie dla każdego budynku, określają terminy i metody prowadzenia prac mogących powodować płoszenie ptaków, sposoby likwidacji siedlisk i zabezpieczenia budynku oraz działania kompensujące utratę siedlisk.

Sprawdzenie budynku pod kątem obecności siedlisk oraz pozyskanie stosownych zezwoleń jest niezbędnym etapem umożliwiającym prawidłową i zgodną z prawem realizację inwestycji.

Zbyt późne rozpoczęcie formalności może uniemożliwić przeprowadzenie prac w zaplanowanym terminie. Inwestorzy łamiący przepisy dotyczące ochrony ptaków i ich siedlisk muszą liczyć się z koniecznością wstrzymania prac oraz możliwością poniesienia kary.

Ptaki gniazdujące w budynkach

Do najczęściej spotykanych gatunków gniazdujących i bytujących w budynkach można zaliczyć wróble, jerzyki, gołębie miejskie, kawki, oknówki, szpaki, pustułki a także mewy, których obecność wzbudza najwięcej emocji.

Sąsiedztwo mew

Wielu mieszkańców przez cały rok pozbywa się chleba i resztek jedzenia wyrzucając je przez okno, zostawiając przed wiatami śmietnikowymi lub podrzucając do otwartych pojemników na drobne odpady. Patki są bardzo inteligentne i doskonale przystosowują się do miejskich warunków, które stworzył im człowiek. Aby zapewnić sobie sukces lęgowy i odpowiednią ilość pokarmu swojemu potomstwu chętnie korzystają z zapewnianego przez nas ,,cateringu” i budują gniazda jak najbliżej nas. Gniazdujące na budynkach mewy od rana budzą mieszkańców swoimi głośnymi nawoływaniami, zanieczyszczają podwórka i samochody odchodami i zaciekle bronią swoich gniazd i piskląt.

Są to ich całkowicie naturalne zachowania i pomimo różnych uciążliwości związanych z sąsiedztwem mew należy pamiętać, że podobnie jak inne ptaki podlegają one ochronie. Tym samym w okresie lęgowym nie wolno ich płoszyć, niepokoić, likwidować ich gniazd, przenosić ani zabijać ich piskląt.

Bardzo często mieszkańcy, dla których sąsiedztwo mew jest wyjątkowo uciążliwe domagają się interwencji ze strony Urzędu, Straży Miejskiej lub Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Przypominamy jednak, że podejmowanie takich interwencji nie leży w kompetencjach żadnej z w/w jednostek a usunięcie gniazd, jaj lub płoszenie mew wymaga pozyskania stosownej zgody RDOŚ, o którą powinien wystąpić właściciel/ zarządca budynku, w którym obecność ptaków stanowi problem.

Rolą zarządy/właściciela budynku jest przygotowanie obiektu w taki sposób, by koegzystencja ptaków i ludzi była możliwa a ewentualne rozwiązanie problemów związanych z obecnością ptaków było nie tylko zgodne z prawem, ale także zgodne z zasadami etyki.

Należy także pamiętać, że budynki mieszkalne często są miejscem bytowania nietoperzy, które także podlegają ochronie i wobec których również obowiązują zakazy m.in. zakaz zabijania, okaleczania, płoszenia i niszczenia siedlisk.

Jeśli jesteś świadkiem niszczenia gniazd, jaj lub krzywdzenia piskląt albo prowadzenia prac zagrażającym ptakom lub nietoperzom:

  • poinformuj osoby wykonujące prace i/lub kierownika budowy o konieczności natychmiastowego przerwania prac,
  • jeśli pomimo Twojej interwencji prace są kontynuowane- zawiadom Policję lub Straż Miejską (jeśli możesz zrób zdjęcia dokumentujące sprawę).

PAMIĘTAJ:

Aby zgłosić łamanie przepisów chroniących ptaki i nietoperze nie potrzebne jest pośrednictwo urzędów ani organizacji. Zgłoszenia powinna dokonać każda osoba, która jest świadkiem zdarzenia. Im szybciej właściwe służby podejmą działania, tym większe szanse na uratowanie ptaków.

Dlatego działajmy, zanim będzie po ptakach!

Wiele ważnych informacji na temat ochrony siedlisk ptaków w budynkach znajduje się w ulotce, do lektury której serdecznie zapraszamy.

ZOBACZ ULOTKĘ

Gości On-Line

Odwiedza nas 104 gości oraz 0 użytkowników.