Loading
https://zielony.kolobrzeg.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/uzytki.spalanie-smiecigk-is-115.jpglink
A+ A A-

Dzień bez Opakowań Foliowych już minął, to temat wciąż pozostaje ważny

  • Kategoria: Ważne
  • Opublikowano: środa, 25, styczeń 2023 10:51
  • Odsłony: 640

Statystyczny Polak produkuje 342 kg śmieci rocznie, czyli niemal kilogram odpadków dziennie. Mimo tego, że statystycznie jesteśmy poniżej średniej unijnej (500 kg), to jak się okazuje wcale nie mamy czym się chwalić.

Odsetek śmieci poddawanych segregacji czy recyclingowi wciąż pozostaje bardzo niski. Dużym problemem jest także palenie śmieci w piecach i na prywatnych posesjach. Te czynniki przyczyniają się do postępującej degradacji środowiska naturalnego, której objawami są między innymi smog oraz - w dłuższej perspektywie - ocieplanie klimatu.

Coraz więcej osób jest takiego samego zdania: coś należy z tym zrobić. Mówią oni głośne „nie!“ przyspieszającej dewastacji przyrody. Stąd właśnie bierze się idea zero waste (po polsku zero śmieci), zbudowany wokół przekonania, że należy powstrzymywać się od dalszej produkcji śmieci w życiu codziennym. Do jego podstawowych filarów należą: unikanie, redukcja, ponowne wykorzystanie, recykling, kompostowanie - i to dokładnie w tej kolejności. Wielu blogerów i influencerów stara się motywować ludzi do podejmowania wyzwań w duchu zero waste - niektórzy przodownicy tego trendu chwalą się tym, że rocznie produkują tylko tyle śmieci, ile zmieści się w słoiku po ogórkach.

Coś, co początkowo wydaje się zupełnie niemożliwe, jest w rzeczywistości łatwiejsze niż myślimy. Zebraliśmy tutaj kilka przykładów zero waste z różnych dziedzin życia, które być może zainspirują cię do zmniejszenia produkcji śmieci we własnym gospodarstwie domowym.

[ CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ ]

Gości On-Line

Odwiedza nas 310 gości oraz 0 użytkowników.