Logo

Konsultacje społeczne w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych

Ministerstwo Środowiska udostępniło do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym. Ww. projekt z dnia 15 stycznia 2014 r. dostępny jest na stronie Ministerstwa Środowiska. W procesie toczącej się procedury istnieje możliwość wyrażenia poparcia bądź wniesienia uwag do przedmiotowego projektu.

Obcy atakują?

Zgodnie z art. 5 ust 1 lit c Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody gatunek obcy to gatunek występujący poza swoim naturalnym zasięgiem w postaci osobników lub zdolnych do przeżycia: gamet, zarodników, nasion, jaj lub części osobników, dzięki którym mogą one rozmnażać się. Wiele gatunków obcych niemal na stałe wpisuje się w środowisko przyrodnicze obszarów i nie stanowi zagrożenia dla rodzimej przyrody. Jedynie część z nich należy do grupy gatunków inwazyjnych, wpływających negatywnie na rodzime gatunki roślin, zwierząt i grzybów, a także na siedlisk.

Jak rozprzestrzeniają się gatunki obce?

Drogi inwazji biologicznej:

Gatunki obce w Polsce

Polsce do chwili obecnej odnotowano występowanie co najmniej 1241 gatunków obcych, należących do różnych grup taksonomicznych, to jest o 178 więcej w stosunku do 2011 r., kiedy przygotowany był pierwszy projekt przedmiotowego rozporządzenia.

Przewidywane zmiany na liście gatunków obcych

Projekt przedmiotowego rozporządzenia ma na celu aktualizację listy roślin i zwierząt inwazyjnych gatunków obcych, uwzględniając najnowsze dane na temat ich inwazyjności. W projekcie proponuje się dodanie pięciu nowych gatunków, w tym dwóch gatunków roślin - czeremchy amerykańskiej (Padus serotina), klonu jesionolistnego (Acer negundo) oraz trzech gatunków zwierząt- norki amerykańskiej (Neovison vison), jenota (Nyctereutes procyonoides) i muflona (Ovis aries musimon).

W udostępnionym projekcie rozporządzenia znajdują się także istotne informacje na temat oceny skutków regulacji, w tym m.in. na temat wpływu rozporządzenia na sektor finansów publicznych i budżety jednostek samorządowych, wpływu na rynek pracy oraz sytuację i rozwój regionalny.

All design and content Copyright © 2012 zielony.kolobrzeg.eu All rights reserved.